Sprawozdania z działalności

Zapoznaj się z graficzną wizualizacją naszych sprawozdań z działalności i dowiedz się więcej o naszych projektach.

2022

2021

Sprawozdanie nie jest jeszcze zatwierdzone przez Komisję Rewizyjną (ustawowy termin zatwierdzenia upływa 30. czerwca 2023r.), ale już dzielimy się wstępnym podsumowaniem naszych działań.

Wkrótce po uruchomieniu projektu #Temida2021, w lutym 2022 wybuchła wojna w Ukrainie. To kolejny, obok pandemii, czynnik który wywołał wstrząsy w naszej działalności . Wojna i związany z nią napływ uchodźców oczywiście wpływa na stres osób pracujących, więc zakłóca wyniki badań nad stresem zawodowym. Znów musieliśmy odłożyć start start badania #Temida o kilka miesięcy. Po wprowadzeniu odpowiednich zmian metodologicznych, badanie ruszyło w połowie roku. Do grudnia w projekcie wzięło udział ponad 2000 osób zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości. W ramach projektu udało się zebrać po raz pierwszy w Polsce reprezentatywną grupę prokuratorów oraz pracowników sądów administracyjnych. Każdy z uczestników badania otrzymał indywidualny raport z opisem wyniku i zaleceniami profilaktycznymi. Raporty zbiorcze z rekomendacjami sektorowymi będą publikowane w kolejnym roku.

Chyba najtrudniejszy w naszej dotychczasowej historii. Nie byliśmy gotowi na tak długą pandemię. Dodatkowo, większość funduszy pomocowych skupiła się – co zrozumiałe – na walce ze skutkami pandemii COVID-19. Ten rok poświęciliśmy głównie na przebudowanie metodologii badawczej oraz profilaktykę ogólną. Promowaliśmy m.in. pierwszy wspólny raport Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji Pracy, który może pomóc w kształtowaniu polityk związanych z lepszą ochroną zdrowia pracujących. Dzięki nam raport ten dotarł do niemal 1300 osób. Zajmowaliśmy się również skutkami dyskryminacji ze względu na płeć oraz dalszym nagłaśnianiem problemu mobbingu w sądownictwie – artykuły prasowe dostępne w zakładce Media. W grudniu 2021, we współpracy z MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądów i Prokuratury oraz Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pracowników Sądów Administracyjnych uruchomiliśmy kolejną edycję projektu #Temida .

2020

2019

Rok pod znakiem pandemii COVID-19. Nasza działalność – jak wielu innych organizacji – została drastycznie ograniczona ze względu na restrykcje i dlatego, że zagrożenie epidemiczne stanowi istotne dodatkowe źródło stresu, toteż zakłóca wyniki naszych badań. Udało nam się jednak zrealizować kilka szkoleń dla kadry kierowniczej z zakresu przeciwdziałania mobbingowi, w których wzięło udział prawie 100 osób. Poza tym poświęciliśmy ten rok głównie na promowanie adresowanych do pracodawców rozwiązań dotyczących ochrony zdrowia osób pracujących przez ryzykiem zarażenia SARS-Cov-2., Nasze działania obejmowały publikację filmów i innych materiałów edukacyjnych. Przetłumaczyliśmy również i udostępniliśmy specjalistom BHP polską wersję opracowanego przez Światową Organizację Zdrowia narzędzia do oceny i zarządzania ryzykiem zakażenia SARS-Cov-2 dedykowaną sektorowi służby zdrowia. Szkoliliśmy też kadrę medyczną z Polski i Litwy w zakresie radzenia sobie ze stresem w ramach projektu INTER-REG Fundacji Prometeusz.

W 2019 roku zajmowaliśmy się głównie edukacja zdrowotną i zdobywaniem nowej wiedzy naukowej, którą w codziennej aktywności przekuwamy na rozwiązania praktyczne. Temu właśnie służył nasz aktywny udział w konferencji Europejskiego Towarzystwa Psychologii Zdrowia w Dubrovniku. Pokazywaliśmy tam wyniki naszych badań w SW, ale też dużo się uczyliśmy od ekspertów z całego świata – w sumie ponad 800 specjalistów z przeszło 50 państw. W kraju braliśmy m.in. czynny udział w III Ogólnopolskim Forum Służby BHP., gdzie wypowiadaliśmy się w panelu eksperckim pt.: „Praca przyszłości – nowe formy świadczenia pracy”., edukując specjalistów BHP w zakresie psychospołecznych czynników, jakie należy uwzględniać w związku z nowymi formami świadczenia pracy (np. pracą zdalną, pracą na platformach, etc.). Przygotowaliśmy również do publikacji wyniki naszej adaptacji COPSOQII w SW – opublikowany artykuł dostępny w naszej Czytelni (w jęz. angielskim). Oprócz tego realizowaliśmy szkolenia z zakresu profilaktyki mobbingu adresowane do kadry kierowniczej.

2018

2017

W 2018 roku większość naszych działań stanowiła edukacja zdrowotna. Największy zrealizowany w tym roku projekt to cykl siedemnastu konferencji szkoleniowych „Psychospołeczne Aspekty Służby” adresowanych do komendantów wszystkich służb podległych MSWiA (Policja, Państwowa Straż Pożarna, Służba Graniczna, Służba Ochrony Państwa). Dzięki środkom z Narodowego Programu Zdrowia w ramach projektu przeszkoliliśmy ponad 1000 osób. kierujących pracą funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, dostarczając im wiedzy i kształtując umiejętności psychospołeczne w trakcie warsztatów.. Prowadziliśmy też niewielki projekt badawczy wśród pracowników sądownictwa – oczywiście jak w przypadku wszystkich naszych badań każda osoba, która wzięła udział w badaniu otrzymała swój indywidualny raport z opisem uzyskanego wyniku narażenia na zagrożenia psychospołeczne w miejscu pracy oraz przesiewowym wynikiem stanu zdrowia psychicznego i zaleceniami profilaktycznymi.

W 2017 roku realizowaliśmy działania badawcze i edukację zdrowotną. Największy projekt dotyczył monitoringu stresu zawodowego i jego konsekwencji zdrowotnych w Służbie Więziennej. Przebadaliśmy i udzieliliśmy indywidualnej informacji o narażeniu psychospołecznym i kondycji zdrowia psychicznego ponad 2600 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych ze wszystkich grup zatrudnionych w więziennictwie (ochrona, resocjalizacja, medycy, kwatermistrzostwo i administracja). Każda z tych osób uzyskała indywidualny opis swoich wyników. W konferencji podsumowującej projekt wzięło udział blisko 800 osób kierujących pracownikami w jednostkach SW w całym kraju. Na potrzeby tego projektu zaadaptowaliśmy uznane na świecie narzędzie do kompleksowego pomiaru zagrożeń psychospołecznych i ich konsekwencji zdrowotnych (COPSOQII). Opublikowaliśmy również materiał z Badania #Temida2015, adresowany do środowiska naukowego (artykuł w czasopiśmie Medycyna Pracy dostępny w zakładce Czytelnia). Udało nam się doprowadzić do skutecznej zmiany przepisów w zakresie specjalizacji w zdrowiu środowiskowym.

Aktualne projekty

#TEMIDA2021

 

#TEMIDA to nasze sztandarowe badanie ekspozycji na zagrożenia psychospołeczne w środowisku pracy. Adresowane jest do pracowników wymiaru sprawiedliwości. Pierwsza edycja badania została zrealizowana i opublikowana w latach 2015-2016., dzięki funduszom EOG. Obecny projekt to kolejna fala tego badania. Więcej na stronie projektu.